Biyomateryallere dönüşebilen

Balık Ağlarından Sandalye

İsveçli stüdyo Interesting Times Gang, geri dönüştürülmüş balık ağlarından yapılmış 3D baskılı bir sandalye tasarladı. Okyanus bitki örtüsünden ilham alan kavisli ve organik bir şekle sahip Kelp Collection adlı sandalyenin malzemesinde kullanılan geri dönüştürülmüş balık ağları, ona parlak yeşil bir renk kazandırmış.  

Koleksiyonun İnanılmaz Etkisi

Kelp Koleksiyonu, okyanus bitki örtüsünde bulunan formları taklit etmek için dalgalı çizgiler ve organik olarak sallanan silüetleriyle biyomimikriden ilham alıyor. Sandalyenin sürdürülemez balıkçılık uygulamaları ve yükselen okyanus sıcaklıkları nedeniyle çok sayıda bilinen su altı yosun ormanlarının yok oluşuna dikkat çekmek için yapıldığını söyleyen Gang'e göre; tasarım aynı zamanda ergonomik olarak işlevsel, koltuğa oturmayı mutlak bir keyfe dönüştüren dinlendirici bir etkiye de sahip. 

Denizcilik Malzemelerinden Üretildi

Kelp Koleksiyonu, yeşil rengini aldığı halatlar ve balık ağları gibi geri dönüştürülmüş denizcilik malzemelerinin kullanıldığı bir malzemeden üretiliyor. Denizcilik donanımı, mobilyanın biyo-kompozit malzemesini oluşturmak için kereste fabrikası endüstrisinden geri dönüştürülmüş FSC sertifikalı bir yan ürün olan ağaç lifleri ile birleştirildi. Stockholm'deki suşi restoranları için özel mobilyalar isteyen şefler Niclas Jönsson ve Daniel Höglander için tasarlanan Kelp Collection sandalyeler, biyomateryallere dönüştürülebilir ve yeni nesneler yaratmak için yeniden kullanılabilir. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 

kelp-collection-chair-interesting-times-gang-dezeen-showroom_dezeen_2364_col_4-1704x2556
kelp-collection-chair-interesting-times-gang-dezeen-showroom_dezeen_2364_col_3-1704x2556
kelp-collection-chair-interesting-times-gang-dezeen-showroom_dezeen_2364_col_2-1704x2124
kelp-collection-chair-interesting-times-gang-dezeen-showroom_dezeen_2364_col_1-1704x959

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}