Shigeru Ban Architects'den

Ahşap Cerrahi Merkezi

Japon mimarlık stüdyosu Shigeru Ban Architects ve yerel mimarlık stüdyosu AMBK, Lviv'de bulunan Ukrayna'nın en büyük hastanesi için çapraz lamine ahşaptan bir uzantı tasarladı. Ülkedeki hastane kapasitesini artırmak için tasarlanan cerrahi merkezin inşaatına, gelecek yılın başlarında start verilecek.

Altı katlı binanın çapraz lamine ahşaptan (CLT) inşa edilecek olan uzantısının çizimleri, belirgin bir ahşap giriş kanopisine sahip ızgaralı bir cepheye sahip dikdörtgen bir bloğu gösteriyor. Resepsiyon alanını içeren merkezi bir atrium etrafında düzenlenen ahşap sütunlarla çevrelenecek. 

Yapıda Metal Bağlantı Gerekmiyor

Shigeru Ban Architects'in proje açıklamasında; yapının metal bağlantı gerektirmeyecek şekilde, İsviçreli mühendislik stüdyosu Hermann Blumer ile geliştirilmiş olduğunu belirtiyor. Shigeru Ban ülkenin yeniden yapılanma planlarını tartışan yakın tarihli Lviv Kent Forumu'nun da  konuşmacılardan biriydi. Stüdyosu, hastaneyle birlikte Ukrayna için Strafor Konut Sistemi (SHS) adlı uygun fiyatlı bir panel tipi konut sistemi de geliştiriyor.

Pritzker Mimarlık Ödülü'nü Kazandı

Gönüllü Mimarlar Ağı'nın başkanı olarak Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi Shigeru Ban, kısa bir süre önce Avrupa'da savaştan kaçan Ukraynalıların barındığı geçici barınaklara, kendi Kağıt Bölme Sistemini kurmak için sivil toplum kuruluşuyla birlikte çalışmıştı. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

shigeru-ban-hospital-lviv-ukraine-ambk_dezeen_2364_col_0-1704x959
shigeru-ban-hospital-lviv-ukraine-ambk_dezeen_2364_hero_1-1704x959

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}