Avusturya ormanlarında boru biçimli

Ağaç Evler

Precht mimarlık stüdyosu, bükülmüş çapraz lamine ahşaptan üretilen; zona kaplamalar ve büyük yuvarlak pencerelerle karakteristik bir görünüme kavuşan dört boru biçimli ev tasarladı. Her biri benzersiz forma sahip dört karikatürize yapı, Pogusch kırsalındaki Steirereck am Pogusch restoranında misafirler ve personel için konaklama yeri olarak hizmet veriyor.

"Ağaç ev" tanımına giren bu modüler yapılar 2019 yılında minimum ayak izine sahip bir bina tasarlamak amacıyla yola çıkan bir girişim olan BaumBau, "Bert" adını verdiği küçük evler öneriyordu. Bu konseptte, her yapı fabrikada üretilmiş çapraz lamine ahşaptan (CLT) yapılmış prefabrik bileşenler yerinde monte ediliyor. Precht'in kurucu ortağı Chris Precht, bu ağaç evlerin Bert'in çevresel etkisi minimum olan ve bir peri masalına aitmiş gibi görünen bir yapı yaratma tutkusundan evrimleştiğini söylüyor.

Peri masalından çıkmış gibi görünürken, çok ciddi bir soruyu da beraberinde getiriyor:

Minimal taban alan üzerinde duran bir bina nasıl görünür ve çalışır?

Restoran alanında ormanlık bir alana gizlenmiş olan konutların her biri, tüp biçimli modüler elemanlar dairesel bir beton taban üzerine üst üste yerleştirilmiş. CNC makinesi kullanılarak kesilmiş bükülmüş CLT'den yapılmış bu modüler elemanlar içerisinde  mutfakları, yaşam alanlarını, yatak odalarını ve banyoları kapsamakta. Birkaç gün içinde, hızlı bir şekilde yerinde inşa edilen evlerin her biri, güçlü rüzgarlara dayanıklı oluşu küçük temeller üzerinde denge sağlamak üzere tasarlanmış kavisli formuyla "ormandaki bir ağacı" anımsatıyor. Dört boru biçimli konut, büyük pencereleri ve zamanla hava koşullarına ve renk değiştirmeye göre tasarlanmış ahşap zona kaplı dış cepheleriyle karakteristik bir görünüme sahip. İç donanımlar da kavisli yapılarla uyum sağlamak için modüler olarak tasarlanmış ve tüm bu modüller siyah tekstiller ve binadaki çatlaklardan sızıyormuş gibi görünen ışıklı dolaylı aydınlatma ile birleştirilmiş. 

Chris Precht ve Fei Precht Kimdir?

Chris Precht, eşi Fei Precht ile birlikte kurduğu Avusturya merkezli stüdyo Precht'in kurucu ortağıdır. Stüdyo ayrıca yakın zamanda konutları dikey çiftliklerle birleştiren bir konut konsepti olan The Farmhouse'u da tasarladı.

Fotoğraflar: Tom Klocker ve Christian Flatscher

bert-studio-precht-architecture-3
bert-studio-precht-architecture-4
bert-studio-precht-architecture-6
bert-studio-precht-architecture-7
bert-studio-precht-architecture-modular-treehouse-christian-flatscher_dezeen_2364_col_5-1704x2556
bert-studio-precht-architecture

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}