Studio Terpeluk'un Yenilediği

Sekoya Ev

San Francisco merkezli mimarlık ofisi Studio Terpeluk, Noe Valley'de konumlanan Redwood House (Sekoya Ev)'u yenileyerek sekoya ağırlıklı iç mekânları ve teraslarını genişletti. Victoria ve Edward dönemi evleriyle karakterize edilen tepelik bir San Francisco semtinde yer alan üç katlı ev, aslen heykeltıraş Ruth Asawa'nın da eşi olan  Amerikalı mimar Albert Lanier'in imzasını taşıyor. 

Studio Terpeluk, 1976'da yapılan eve yeni bir misafir odası süiti, ev ofis, bar ve medya odası ekleyerek mimarların deyişiyle "agresif olmayan cerrahi müdahalelerle" evin alanını 210 metrekareden 299 metrekareye çıkarmış. Bu Noe Valley evinde duvarlar ve tavan için boylu mazı ağacının kerestesi kullanılmış. Düzensiz mazı keresteleriyle sarılmış olan dar ev, eğim değişimini yumuşatan dış avlularla yamaçtan aşağıya doğru iniyor. Caddeye bakan samimi avludan içeri girince, eğimli bir tavan ve geri kazanılmış iskele tahtalarından yapılmış koyu budaklı Douglas köknar döşemesine sahip açık plandan üst kata ulaşılıyor.

Duvarların ve tavanların çoğu orijinal yapıdan korunan eski kaba biçilmiş sekoya kaplamalı kontrplak ile yenilenmiş. Sekoya ağacından yüzeyler ve yapısal elemanlar, eğimli çatı kirişlerinden bölme duvarlarına ve gömme raflara kadar sıcak iç peyzajı tamamlıyor. 

Girişin solunda özel parlak dolaplar ve Carrara mermer tezgâh arasıyla mutfak konumlanıyor. Bu mekan, Saarinen masası ve Hans Wegner imzalı sallanır sandalyelerin olduğu bir yemek odasına açılıyor. Sağda, büyük pencereden gelen güneş ışığının koyu renkli panelleri ve heykelsi mobilyaları aydınlattığı bir kütüphane var. Parlak paneller, zengin ahşap tonlarıyla kontrast oluşturuyor. Oturma odası, Amerikalı sanatçı Wanxin Zhang'ın pembe bir heykelinin etrafında kurgulanmış;  şilteli sedirler, San Francisco silüetine bakan büyük bir pencerenin altındaki köşeyi sarıyor. 

Evin yaşam alanları bir çatı penceresi tarafından aydınlatılan bir merdivenin etrafında toplanmış. Eski kaba biçilmiş sekoya kontrplak duvarlara sahip heykelsi karartılmış çelik merdiven, evin odak noktasına yerleşerek üç katı ve çeşitli mekansal karakterleri bir araya getiriyor. Orta katta giriş avlusuna doğrudan erişimi olan konuk süitleri bulunuyor. 

Evin renk seçimleri, sahiplerinin zarif ve eklektik sanat koleksiyonunu tamamlıyor. Açık alanlar, Terpeluk'un eşi ve uzun süredir danışmanı olan İtalyan peyzaj tasarımcısı Monica Viarengo tarafından tasarlanmış. Mekan içinde gezerken teraslar düzenlenmiş bahçelerden vahşi bitki örtüsüne dönüşürken, dikilmiş sarı güller, özel meyve ağaçları ve çeşitli kekikler Kaliforniya kıyı manzaralarına atıfta bulunuyor.

Studio Terpeluk, 2008 yılında Brett Terpeluk tarafından İtalyan mimar Renzo Piano ile çalıştıktan sonra kuruldu. Diğer Noe Valley tadilatları arasında, Fougeron Architecture tarafından yenilenmiş bir Victoria şehir evi olan Edmonds+Lee'nin Gable House'u ve Levy Art and Architecture ve Síol Studios tarafından bir teknoloji girişimcisi için bir endüstriyel ev bulunuyor.

Fotoğraflar: Joe Fletcher

studio-terpeluk-redwood-house-noe-valley-california_dezeen_2364_col_3-1704x2294

Mekân içinde gezerken teraslar düzenlenmiş bahçelerden vahşi bitki örtüsüne dönüşüyor ve dikilmiş sarı güller, özel meyve ağaçları ve çeşitli kekikler Kaliforniya kıyı manzaralarına atıfta bulunuyor.

studio-terpeluk-redwood-house-noe-valley-california_dezeen_2364_col_8-1704x2272
studio-terpeluk-redwood-house-noe-valley-california_dezeen_2364_col_13-1704x1278
studio-terpeluk-redwood-house-noe-valley-california_dezeen_2364_col_14-1704x2272
studio-terpeluk-redwood-house-noe-valley-california_dezeen_2364_col_18-1704x2272
studio-terpeluk-redwood-house-noe-valley-california_dezeen_2364_col_19-1704x1278
studio-terpeluk-redwood-house-noe-valley-california_dezeen_2364_hero-1704x959

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}