İç Mekan

Sandalyeler için Daire

Norman Kelley tasarım stüdyosu ve Mimar Spencer McNeil, misafirlere ayrılmış geniş bir alana sahip, zengin bir sandalye koleksiyonunu sergilemeye odaklanan iki katlı Apartment for Chairs (Sandalyeler için Daire) projesini tamamladı. Chicago'nun Near North semtinde çağdaş, yüksek katlı bir binada yer alan daire, bir çift için tasarlanmış.

Müşterilerden biri, uzun zamandır sanat eserleri ve mobilya koleksiyonu yapan yerel bir sakin , organik malzemeler ve nötr renkler ile rahat ortamları tercih eden diğeri ise Detroit'ten gelmiş. Projenin amacı, her iki kişiliğe de uyan ve misafirleri ağırlamak ve sahiplerinin geniş sandalye koleksiyonunu sergilemek için bolca alan sunan bir ev yaratmaktır. 20. yüzyılın başlarından günümüze uzanan koleksiyonda, Shaker modellerinden Bauhaus ve De Stijl hareketine ait Gerrit Rietveld , Piero Fornasetti, Gio Ponti , Marcel Breuer ve Lina Bo Bardi gibi tasarımcılarım imzasını taşıyan parçalara sayısız sandalye yer alıyor. 

Daireyi Chicagolu mimar Spencer McNeil ile birlikte tasarlayan yerel stüdyo Norman Kelley, altlı üstlü iki daireyi birleştirerek toplamda 372 metrekareyi kapsayan geniş, iki katlı bir hacim oluşturmuş. Alt kat ana daire olarak hizmet verirken, üst katın büyük kısmı yine bağımsız bir daire olarak kurgulanmış. Mekansal değişiklikler ve yeni yüzeyler dahil olmak üzere tüm mekanlarda bir dizi değişiklik yapılmış. En köklü değişiklik ise üst kattaki bir odayı, altta oturma odasına bakan bir asma kata dönüştürmek olmuş. 

Bir ofisin bulunduğu asma kat, aşağıdaki odaya yeni bir spiral merdivenle bağlanıyor. Merdivenle ilgili olarak, "Ev sahiplerinin bizden istediği, evdeki tasarım koleksiyonuna dahil edilmeye değer bir nesne yaratmaktı" diyen tasarım ekibi, merdivenin yanında, kitapların ve sandalyelerin sergilendiği 6 metre yüksekliğinde bir teşhir alanı yaratmış. Kimi alanlarda beton yapı elemanlarının açıkta bırakıldığı mekanlar, genel olarak beyaz meşe, ceviz ve kireçtaşı gibi kaplamaların yanı sıra eski ve çağdaş dekorun bir karışımını sergiliyor. 

Oturma odası Molteni tasarımı bir bölme, Eames  koltuklar ve eski bir Noguchi sehpa ile donatılmış; bitişik bir okuma köşesinde ise  Ponti ve Eames imzalı sandalyeler ve Jasper Morrison'ın küre şeklindeki aydınlatmaları duruyor. Oturma odasının hemen dışında, bir tuvaletin ortadan kaldırılmasıyla mutfak ve yemek alanı genişletilmiş. Mutfakta ise lake dolaplar, kuvars tezgahlar ve arkadan boyanmış cam backsplash yüzeyler göze çarpıyor.

Özel sipariş üzerine yapılmış birkaç parçadan biri olan mutfaktaki Norman Kelley tasarımı ceviz tabureler, yerel üretici Jason Lewis üretimi. Yemek alanına George Nakashima imzalı ceviz bir masa ve Emanuele Rambaldi imzalı konserve sandalyeler yerleştirilmiş.  Ortak alanlara ek olarak, birinci katta bir ana süit ve iki ek yatak odası bulunuyor. "İki yetişkinin yaşadığı evde, yatak odasının ayrı bir alan olarak görülmesi için hiçbir neden görmedik" diyen tasarımcılar kamusal ve özel alanlar arasındaki ayrımı bulanıklaştırarak alışılmadık bir yaklaşım benimsenmiş. Örneğin, ana yatak odasının kapısı, açıldığında kaybolan çerçevesiz, sürgülü bir duvardan ibaret. Tüm dairenin bütünsel bir yaşam alanı olduğu düşüncesiyle, oturma odası ile ana yatak odası arasında eşik ortadan kaldırmış. 

Az eşyayla dekore edilmiş, tavandan tabana pencerelerin tül perdelerle örtüldüğü ana yatak odasında, Norman Kelley tasarımı beyaz meşe platform yatak bulunuyor. Ana banyoda kireçtaşı duvarlar, ceviz ve Corian makyaj masası ve George Nelson'ın yüzyıl ortası platform bankından ilham alan Norman Kelley tasarımı duş bankı yer alıyor. İki yatak odası, mutfak ve oturma odası bulunan üst katta, asma katın ötesinde sınırlı değişiklikler yapılmış.

Fotoğraflar: Kendall McCaugherty Ristau ve Sarah Crowley

norman-kelley-penthouse-for-chairs-interiors_dezeen_2364_col_4-852x1239

Kimi alanlarda beton yapı elemanlarının açıkta bırakıldığı mekanlar, genel olarak beyaz meşe, ceviz ve kireçtaşı gibi kaplamaların yanı sıra eski ve çağdaş dekorun bir karışımını sergiliyor.

norman-kelley-penthouse-for-chairs-interiors_dezeen_2364_col_6-852x1203
norman-kelley-penthouse-for-chairs-interiors_dezeen_2364_col_7-852x562
norman-kelley-penthouse-for-chairs-interiors_dezeen_2364_col_8-852x578
norman-kelley-penthouse-for-chairs-interiors_dezeen_2364_col_9-852x574
norman-kelley-penthouse-for-chairs-interiors_dezeen_2364_col_17-852x568
norman-kelley-penthouse-for-chairs-interiors-sq-1704x1704

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}